Tipy na šetrenie peňaženky i životného prostredia

O nutnosti starať sa o životné prostredie sa toho popísalo a povedalo už veľa. Málo ľudí však vie, ako na to. Okrem recyklácie odpadu vo svojich domácnostiach takmer nešetria. Či už životné prostredie alebo vlastné peniaze! Čo sa teda pre úsporu dá urobiť aj vo Vašej domácnosti?

 

Úspora elektrickej energie

 

  • Rozlúčte sa s mikrovlnkou. Nielen, že je nezdravá! Spotrebúva tiež obrovské množstvo elektrickej energie.
  • Perte úsporne. Baktérie z bielizne zničíte už pri 60 stupňoch. Vyváraním a predpieraním totiž spotrebujete až o 50% energie viac. Perte vždy plnú práčku.
  • Na chladenie svojho počítača, ktoré je nevyhnutné najmä počas extrémne horúcich dní, nepoužívajte peltierov článok. Aj keď dokáže znížiť teplotu procesora až o 30 stupňov, jeho spotreba je obrovská. Preto voľte radšej alternatívne spôsoby chladenia.
  • Vyhýbajte sa batériám. Galvanický článok sa ťažšie recykluje a zároveň je záťažou pre životné prostredie. Prístroje na baterky navyše „zožerú“ omnoho viac energie ako tie, čo sa zapoja priamo do siete.
  • Viete, čo je to stand-by režim? Áno, presne to červené svetielko, čo svieti po vypnutí televízora. Aj v pohotovostnom režime spotrebiče spotrebujú množstvo energie. Riešením je rozvodka s vypínačom. Po vypnutí spotrebičov jednoducho vypnete aj rozvodku a dáte tak stop plytvaniu energiou.
  • Ak máte možnosť, na výrobu elektrickej energie a ohrev teplej vody si nechajte nainštalovať solárne články. Je to síce väčšia investícia, no existujú rôzne projekty na získanie finančných projektov z Eurofondov. A táto investícia sa určite vyplatí. Solárny článok, nazývaný tiež fotovoltaický článok, totiž vyrába elektrickú energiu v podstate zdarma, len za tieto vstupné náklady.

 

Šetrite i vodu

 

  • Namiesto kúpania sa sprchujte.
  • Investujte do umývačky riadu. Neplytváte vodou a zároveň ušetríte.
  • Zuby si čistite pri zastavenej vode. Načo vypúšťať čistú vodu do kanála?

 

Samozrejme, aj drobná činnosť ako recyklácia odpadu je mimoriadne dôležitá. Prečo nepoužiť plasty viackrát, ale vždy vyrábať nové? Prečo rúbať ďalšie stromy, ak sa papier dá recyklovať? Skúste sa nad podobnými „maličkosťami“ zamyslieť i Vy. Veď záchrana planéty začína od jednotlivca!